Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Foto Arşivi         Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi         
Gerçekler acı da olsa yazılabilmeli!

Kırmahalle camiinde hırsızlık - Olay Gazetesi
   
 Kırmahalle camiinde hırsızlık

Kırmahalle camiinde hırsızlık
 Yazı Boyutu

 Tarih : 3.5.2017 - 14:43:10 


Gümülcinede Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerden biri olan Kırmahalle camiine(Kara Mehmet camii) bugün saldırı yaşandı.


Bugün 3 Mayıs 2017 Çarşamba günü Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırmahalle camiine(Kara Mehmet) sabah namazını kılmak için gelen camii cemaatinden bazı kişiler camiin kapısının saldırıya uğradığını gördüler. Kimliği belirsiz kişi veya kişilerin gece yarısı Kırmahalle Azınlık ilkokulununda içinde bulunduğu bahçeye geldikleri ve ardından da camiiye yöneldikleri tahmin ediliyor. Camiinin ön girişinde bulunan iki aliminyum kapısından birinin camını kırıp camiinin ön kısmına giren kişi veya klişiler daha sonra caminin ana giriş ahşap kapğısınıda delici veya kesici aletlerle anahtarını parçaladıkları ortaya çıktı. Sabah namazı için camiiye giden kişilerin söylediklerine göre, kapıya zarar vererek açan kişi veya kişilerin camiiye girdikleri ve ardından camiin içinde bulunan müezzine ait bölümde ki  yardım paralarının toplandığı kutuyu tahrip ederek içindeki yardım paralarını aldılar.  Camii cemaati tarafından sabah namazından sonra olayın polise bildirildiği ve Gümülcine Emniyet müdürlüğünden olay yeri inceleme ekipleri camiiye gelerek olay yerinde inceleme yapıp parmak izi aldılar. Olayla ilğili Gümülcine Emniyet müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı.

Son zamanlarda, Dimetokadaki tarihi camiin tadilat sırasında yanması,  Göynüklü camiinin minaresinde silahların bulunması gibi camiilerimizde yaşanan bazı olaylar ve Yenicemahalle camiinde yanğın çıkması, Alankuyu mescidinin etrafındaki ağaç fidanlarının aynı gece tahrip edilmesinin ardından  halk arasında bir tedirğinlik görülmeye başladı.

Osmanlının bölgeyi fethinden önce bölgeye gelen bazı önemli zatlardan birinin mezarınında bulunduğu halk arasındaki adıyla Kırmahalle camiinin veya Kara Mehmet camiinin haziresinde bulunan mezarda yaklaşık 12 yıl önce kimliği belirisiz kişi veya kişilerce tahrip edilmişti. Gümülcine yakınlarında ve Gümülcinenin eski yerleşim yeri olduğu sanılan bir bölgeden Nakl-i Kubur olaraka getirildiği söylenen ve  saldırıda tahrip edilen mezar taşında Hicri 581 Miladi 1185 yazdığı belirtiliyor. Kırmahalle camii haziresindeki, mezar 12 yıl önce çok soğuk ve karlı hatta Gümülcine sokaklarında  araçların bile dolaşamadığı bir gece, Gümülcine Eski camii önünde bulunan tarihi Osmanlı çeşmesi ile birlikte halk arasında kepçe olarak adlandırılan bir hafriyat aracıyla tahrip edilmişti.

 Editör :  Ahmet Davut

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Ahmet Davut

 Kategori  Batı Trakya

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Ahmet Davut

Ahmet Davut ¬
Birileri hiç fırsatı kaçırmıyor
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Ağustos 2019

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.5398 5.5497
  Euro 5.1998 5.2342
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 5
 Bugün : 79
 Dün : 490
 Toplam : 484272
 Ip No : 3.227.233.6
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Haftanın Anketi

T.C.Başbakanı'nın son Atina ziyaretini Azınlık açısından nasıl buldunuz?
Olumlu (57 %)
Ne olumlu/Ne olumsuz (5 %)
Olumsuz (27 %)
Kararsızım (9 %)
257 - Katılımcı
( Sonuçlar )

 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


Batı Trakya | BİZİM KUŞUN GETİRDİKLERİ | Köşe Yazıları | Alıntı Köşe yazıları | Sağlık | Yunanistan Genel | Secim | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 1985- Olay Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır.