Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Foto Arşivi         Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi         
Gerçekler acı da olsa yazılabilmeli!

40 yıl sonra Bayram namazı kılındı - Olay Gazetesi
   
 40 yıl sonra Bayram namazı kılındı

40 yıl sonra Bayram namazı kılındı
 Yazı Boyutu

 Tarih : 11.8.2019 - 22:11:52 


Sarıyer camii bu Bayram şenlendi


Bir zamanlar Azınlık insanın yoğun olarak yaşadığı, daha sonra ova bölğesinde ve sahil köyü olmasına rağmen Azınlık insanı tarafından boşalan Sarıyer(Arogi) köyü camiinde bu gün 40 yıl aradan sonra ilk defa Bayram namazı kılındı. Bu yıl Kurban bayramının yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle Sarıyer’deki yazlıklarında kalan bazı soydaşlar aralarında anlaşarak Bayram namazını Sarıyer camiinde kılmayı kararlaştırdılar. Fotografta da görüldüğü gibi bir grup soydaşımız bugünün anısına bir de hatıra fotografı çektirdiler.

   İnşallah bundan sonra da terk edilmişliği yaşamaya başlayan diğer köylerimizde de en azından bayramlarda da olsa böyle etkinliklere  rastlarız. Hem oradaki soydaşlarımız da yalnız ve terk edilmişlik hislerine kapılmazlar. Camilerimizde en azından yıkılıp harap olmaktan, belkide el değiştirmekten kurtulmuş olurlar. En azından ecdadımız Osmanlıdan kalan Yunanistan’ın pek çok yerinde ki camiilerde bir Bayram namazı kılma izni verilmiyor bari ‘elimizin altında’ olan camilerimizinde kılalım.

  Öte yandan anavatan Türkiye’nin bir çok yerinde cemaati olmamasına rağmen bir çok kilise tatidalat ve onarım görerek taa Avustralya’dan getirilen din adamlarıyla hizmete açılıyor... Bölgemizde de yuvalanmaya başlayan bazı İslami cemaat ve tarikatlar müritlerlerini alıp neden acaba bu kapanmaya yüz tutmuş camiilerimizde bir namaz kılma etkinliği, faaliyeti göstermiyorlar? İskeçe de bazı arkadaşlardan oluşan bir grup Ramazan ayı boyunca birkaç yıldır bu tür ücra köşelerde ki camiilerimizde Teravih namazı kılma girişimlerinde bulundular. Allah onlardan razı olsun. Bolluğun içinde cirit atmak, mürit bulmak kolay asıl dinimizin güzelliklerini anlatmak gerekiyorsa bu ücra köşelerde ki insanlarımıza anlatsa tarikatçı, cemaatçi arkadaşlar daha büyük sevap kazanmazlar mı?  Yunanistan’ın bir çok yerinde yaşayan ama bir Cuma namazı kılmak için kiraladıkları yerlerde namaz kılmalarına, çocuklarının dinlerini öğrenebilecekleri Kuran Kurslarına dahi izin vermeyen  ülkem yetkililerininde Batı Trakya da kendine dinini öğretecek olan din adamları varken 240 Din öğreticisi yasasıyla ne yapmak istediğini bir türlü anlıyamadım. Asıl ihtiyacı olan yerlerde bir Cuma namazı kılmalarına izin vermezken bu kriz döneminde bu hovardalığa gitmenin anlamı ne acaba? Bu ne perhis, bu ne lahana turşusu?

 Yüzbinlerce Müslümanın yaşadığı ‘demokrasinin beşiği’ olduğu iddia edilen ülkemiz Yunanistan’ın başkenti Atina(minaresi bile olmadan kırkbir zorlukla acılan küçük camii saymazsak) ve 2.nci büyük kenti olan  Selanikte Müslümanların  bir Bayram namazı kılacak camiilerinin olmaması ise demokrasi  ve din özgürlüğü için büyük bir ayıptır.

    Bence 40 yıl aradan sonra Sarıyer Camiinde bu Bayram, bayram namazının kılınması yine güzel bir gelişme diyebiliriz. 

 Hepimizin bayramı mübarek olsun! Hayırlara vesile olsun.

 Editör :  Ahmet Davut

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Ahmet Davut

 Kategori  Batı Trakya

854 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Ahmet Davut

Ahmet Davut ¬
Birileri hiç fırsatı kaçırmıyor
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Kasım 2020

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 7.9415 7.9558
  Euro 7.5850 7.6352
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 61
 Bugün : 63
 Dün : 122
 Toplam : 660847
 Ip No : 35.153.39.7
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Haftanın Anketi

T.C.Başbakanı'nın son Atina ziyaretini Azınlık açısından nasıl buldunuz?
Olumlu (57 %)
Ne olumlu/Ne olumsuz (5 %)
Olumsuz (27 %)
Kararsızım (9 %)
261 - Katılımcı
( Sonuçlar )

 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


Batı Trakya | BİZİM KUŞUN GETİRDİKLERİ | Köşe Yazıları | Alıntı Köşe yazıları | Sağlık | Yunanistan Genel | Secim | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 1985- Olay Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır.